Czwartek, 21 września 2017 • imieniny: Jonasza, Mateusza

Nadanie tytułu naukowego Profesora nauk technicznych dr hab. inż. Aleksandrowi Cariowowi

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nr 115-5-14 z dnia 27 marca 2014 roku, na podstawie art. 25 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z 2005 r. Nr 164, poz. 1365, z 2010 r. Nr 96, poz. 620 i Nr 182, poz. 1228 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455) nadany został tytuł naukowy Profesora nauk technicznych dr hab. inż. Aleksandrowi Cariowowi.

Prof. dr hab. inż. Aleksandr Cariow

Działalność naukowo-dydaktyczną w Polsce profesor Aleksandr Cariow rozpoczął w roku 1999, gdy przyjechał na zaproszenie pierwszego Dziekana Wydziału Informatyki Politechniki Szczecińskiej prof. Jerzego Sołdka. W tamtych czasach prowadził zajęcia z przedmiotów „Radiokomunikacja”, „Niezawodność systemów cyfrowych”, „Sprzęt sieciowy i telekomunikacyjny” oraz skupił się na doborze i kształtowaniu kadry naukowej do przyszłego Zakładu Telekomunikacji oraz przygotowaniu ostatecznej wersji pracy habilitacyjnej, którą obronił w roku 2001. Jednym z głównych wyników jego badań w latach 2001-2011 było opracowanie oryginalnej metodyki racjonalizacji obliczeń wektorowo-macierzowych oraz zestawu nowych, udoskonalonych pod kątem minimalizacji złożoności obliczeniowej, algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów. Jednocześnie zajmował się doskonaleniem metody syntezy szybkich algorytmów w kierunku poszukiwania nowych wzorców macierzowych, których blokowo-strukturalna dekompozycja pozwala na redukcje liczby operacji arytmetycznych przy wyznaczaniu iloczynów wektorowo-macierzowych. Wyniki tej wieloletniej pracy zostały odzwierciedlone w dwóch monografiach, licznych publikacjach w czasopismach i na konferencjach oraz w monografii „Algorytmiczne aspekty racjonalizacji obliczeń w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów”, wydanej w roku 2011 w Wydawnictwie Uczelnianym ZUT. Pod kierunkiem Pana Profesora zostało obronionych 6 prac doktorskich oraz ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich. Opublikował 3 monografie i 1 skrypt. Od roku 2008 pełni funkcję kierownika Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji. W latach 2012-2013 w ramach programu Erasmus profesor A. Cariow realizował wykłady w Burgas (Bułgaria) i w Żylinie (Słowacja). Ponadto jest członkiem Rad Programowych kilku konferencji krajowych i międzynarodowych, członkiem komitetów redakcyjnych kilku międzynarodowych czasopism oraz Przewodniczącym Komisji Informatyki PAN (odział w Gdańsku).