e-Dziekanat

Kontrast:   Czcionka:
Czwartek, 21 września 2017 • imieniny: Jonasza, Mateusza

Baza dydaktyczno-badawcza

Wydziałowa sieć komputerowa

Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przeznaczenie: Szkielet sieci laboratoryjnej Wydziału Informatyki stanowi okablowanie strukturalne zbudowane w technologii ModTap w oparciu o skrętkę UTP kat.5 oraz światłowody jedno i wielomodowe. Urządzenia sieciowe pracują w technologii Ethernet począwszy od przełączników sieciowych pracujących z prędkością 100Mb/s / 1Gb/s, a skończywszy na  głównym łączu sieciowym pracującym z prędkością 10Gb/s. Wszystkie urządzenia są zarządzane poprzez  protokół SNMP. W obrębie budynku możliwy jest również dostęp do zasobów sieci wydziałowej poprzez urządzenia bezprzewodowe (WI-FI).

Laboratorium Informatyki Medycznej

Kontakt: dr inż. Włodzimierz Ruciński, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przeznaczenie: Laboratorium przeznaczone jest do analizy rzeczywistych źródeł sygnałów i obrazów wykorzystywanych w procesie diagnozowania medycznego. Wyposażenie laboratorium stwarza warunki do zweryfikowania nabytej wiedzy z zakresu przetwarzania sygnałów, przetwarzania i analizy obrazów, budowy dedykowanych baz danych czy systemów zdalnego monitorowania – w tym przypadku stanu zdrowia człowieka.  Studenci poszerzają i utrwalają posiadaną wiedzę z zakresu fizyki, zapoznają się z budową, zasadą działania, obsługą, możliwościami i sposobami strojenia (kalibracji) oraz przeprogramowywania aparatury medycznej. Od strony informatycznej poznają obowiązujące w praktyce medycznej standardy przesyłania (komunikacji), rejestracji i archiwizacji danych. Utrwalane są podstawy wiedzy medycznej niezbędnej do rozumienia przeznaczenia danego typu aparatury diagnostycznej i warunków przeprowadzania badań.

Centrum Edukacji i Badań HP

Kontakt: dr inż. Grzegorz Śliwiński, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przeznaczenie: Centrum powstało w ramach programu Międzynarodowego Instytutu Technologicznego Hawlett-Packard (IIT HP). Jego głównym celem jest edukacja światowej klasy specjalistów w dziedzinie IT oraz zapewnienie zarówno studentom, jak i wykładowcom dostępu do najnowocześniejszych technologii. Dzięki urządzeniom, w które wyposażone jest Centrum, studenci mają możliwość zapoznania się ze sposobami przechowywania i przetwarzania danych, a także administrowania i zarządzania infrastrukturą.

Laboratorium Multimedialne

Kontakt: mgr inż. Stanisław Ławniczak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przeznaczenie: W laboratorium dydaktycznym studenci zaznajamiają się z obsługą sprzętu do pozyskiwania i obróbki materiału wideo. Zajęcia praktyczne obejmują proces testowania jakości obrazów pochodzących z różnych kamer i w różnych standardach rejestracji jako uzupełnienie wiedzy teoretycznej przekazanej na wykładach. Klasycznym zadaniem realizowanym przez 2-3 osobowe zespoły jest opracowanie scenopisu do przygotowanego scenariusza i realizacja krótkiego filmu z wykorzystaniem ilustracji dźwiękowych i efektów specjalnych uzyskiwanych metodą kluczowania chrominancją lub uzyskiwanych przy pomocy filtrów i funkcji dostępnych w aplikacjach do montażu.

Laboratorium Badawcze Systemów Sterowania Cyfrowego

Kontakt:
dr inż. Sławomir Jaszczak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
dr inż. Marcin Korzeń, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przeznaczenie: Laboratorium przeznaczone jest do projektowania, implementacji oraz testowania oprogramowania sterującego, przeznaczonego do pracy ze sterownikami programowalnymi PLC. Prace projektowe obejmują algorytmy sterowania logicznego, typowych dla procesów produkcyjnych oraz algorytmy sterowania cyfrowego, typowych dla procesów ze zmiennymi analogowymi. Oprócz klasycznych algorytmów sterowania cyfrowego (PID IND, PID ISA, Dead beat, LQR) realizowane są też algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Laboratorium Systemów Poligraficznych

Kontakt: mgr inż. Agnieszka Olejnik-Krugły, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przeznaczenie: Laboratorium przeznaczone jest do nauczania przedmiotów związanych z zarządzaniem produkcją poligraficzną z wykorzystaniem metod informatycznych. Studenci zapoznają się m.in. z procesem zarządzania barwą i kalibracji urządzeń poligraficznych, z kontrolą jakości wydruków, z zasadami przygotowania projektów do druku. Laboratorium wykonuje również usługi poligraficzne na rzecz wydziału.

Laboratorium Szybkiego Prototypowania Algorytmów Sterowania

Kontakt: dr inż. Sławomir Jaszczak, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przeznaczenie: Wyposażenie laboratorium jest wykorzystywane do projektowania i implementacji klasycznych cyfrowych algorytmów sterowania (PID, dead-beat itp.), algorytmów samouczących się neuro-fuzzy, algorytmów fuzzy adaptive, klasycznych algorytmów adaptacyjnych, przy zastosowaniu metodyki szybkiego prototypowania. Możliwe jest testowanie uzyskanych algorytmów w czasie rzeczywistym oraz analiza porównawcza algorytmów inteligentnych z algorytmami klasycznymi.stat=43640