e-Dziekanat

Kontrast:   Czcionka:
Środa, 20 września 2017 • imieniny: Eustachego, Filipiny

Propozycje dla szkół

Email Drukuj PDF Google+ Twitter Facebook

foto WIZUT

Drodzy Uczniowie – jeśli chcecie poznać wydział, zajrzeć do serwerowni, dowiedzieć się więcej o zastosowaniach informatyki zapraszamy do nas.

Szanowni Nauczyciele – jeśli chcecie uatrakcyjnić swoje zajęcia i wzbogacić je nowymi tematami zapraszamy na Wydział Informatyki.

Tematy wykładów:

 1. Linux - zrób to sam (mgr inż. Sławomir Wernikowski)
  Jest Ubuntu, jest Debian, jest Mint, jest również całe mnóstwo innych Linuksów - ale czy to oznacza, że jesteś skazany na gotową dystrybucję? A gdyby tak zrobić sobie Linuksa samemu, zupełnie od  zera? To trudne, czasochłonne i niewdzięczne, ale dzięki temu zrozumiesz, jak skonstruowany jest Linux i jak powstaje prawdziwa dystrybucja. Chcemy Ci o tym opowiedzieć.
 2. Sztuczna inteligencja w sterowaniu robotami mobilnymi (dr inż. Marcin Pluciński)
  W ramach wykładu zostanie omówione pojęcie sztucznej inteligencji, jakie roboty i dlaczego nazywamy robotami mobilnymi, jakie są podstawowe moduły robota, jakie są kategorie robotów mobilnych, jakie zadania należy rozwiązać podczas sterowania robotem oraz jakie zadania z wyżej wymienionych można rozwiązać metodami sztucznej inteligencji i jak te metody działają (wykład z pokazem robotów).
 3. Programowanie skryptów na przykładzie języka Bash (dr inż. Krzysztof Małecki)
  W ramach wykładu omówione zostaną podstawowe polecenia języka skryptowego Bash, umożliwiające napisanie prostych skryptów automatyzujących pracę w systemie operacyjnym.
 4. Podstawy syntezy dźwięku w środowisku sprzętowym oraz komputerowym (dr inż. Krzysztof Makles)
  W części wykładowej poruszone zostaną tematy związane z rodzajami syntezy dźwięku, ich reprezentacja matematyczna oraz blokowa struktura budowy syntezatora opartego na określonym typie syntezy. W części demonstracyjnej omówione zostanę etapy budowy brzmienia syntetycznego w oparciu o sprzętowy syntezator typu virtual analog. W ostatniej części wykładu pokazane zostaną możliwości syntezatorów działających w środowisku komputerowym (syntezatorów programowych).
 5. Tworzenie aplikacji na urządzenia Apple (dr inż. Mirosław Mościcki)
  Wykład dotyczący tworzenia aplikacji na urządzenie firmy Apple pracujące pod kontrolą systemu iOS. Od czego zacząć tworzenie programów na iOS. Przedstawienie narzędzi oraz środowiska iOS. Podstawy języka Swift. Utworzenie przykładowego programu. Testowanie aplikacji na fizycznym urządzeniu (generowanie certyfikatów).
 6. Algorytmy mrówkowe, czyli jak rozwiązywać problemy podpatrując  kolonie owadów (dr inż. Marcin Pluciński)
  W ramach wykładu omówiona zostanie koncepcja algorytmu mrówkowego, jego działanie oraz zadania jakie z jego pomocą można rozwiązywać. Pokazane będą podobieństwa i różnice pomiędzy zachowaniem prawdziwej kolonii owadów i systemu komputerowego.
 7. Czy sztuczna inteligencja zastąpi inteligencję ludzką? (dr inż. Marcin Pluciński)
  W ramach wykładu omówione zostanie pojęcie sztucznej inteligencji (SI). Zaprezentowane zostaną podstawowe metody SI oraz zadania jakie z ich pomocą można rozwiązywać. Przedstawione zostaną ograniczenia metod SI, perspektywy ich rozwoju oraz przykłady problemów, w których inteligencja ludzka nadal jest niezastąpiona.
 8. Barwa w grafice komputerowej (dr inż. Agnieszka Olejnik-Krugły)
  Zajęcia z zakresu percepcji barw, zjawisk wpływających na jej nieprawidłowy odbiór oraz modeli opisu barw i metod jej pomiaru.

  Tematy warsztatów:

  1. Programowanie kamer inteligentnych do inspekcji maszynowej (dr inż. Mariusz Kapruziak)
  2. Roboty do walk sumo (dr inż. Mariusz Kapruziak)

  W celu ustalenia terminu i warunków uczestnictwa prosimy o kontakt z p. Lilianą Wołoszczuk.

  Kontakt: Liliana Wołoszczuk, tel. 91 449 56 07, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

   

   

  stat=38278