e-Dziekanat

Kontrast:   Czcionka:
Poniedziałek, 25 września 2017 • imieniny: Aurelii, Kleofasa
Wydział Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego

Informacja o Wydziale Informatyki

Wydział Informatyki jest najmłodszym, zaledwie 12-letnim, wydziałem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, chociaż jednostka organizacyjna z jakiej powstał miała za sobą ponad dwudziestoletni okres rozwoju w dyscyplinie informatyka w strukturach Politechniki Szczecińskiej. Kierunek studiów Informatyka uruchomiony został już w roku 1991.

Dzisiaj jest to wydział zorientowany na dynamiczną współpracę naukowo-badawczą z wiodącymi firmami IT. Studenci wydziału mają do dyspozycji doskonale wyposażone laboratoria, w tym jedyne w Polsce Centrum Edukacji i Badań HP oraz bibliotekę. Każdy użytkownik komputerowej sieci wydziałowej ma ciągły dostęp do danych i oprogramowania z dowolnego miejsca na świecie. Swoje pasje studenci mogą realizować w prężnie działających kołach naukowych, a liczne wydarzenia, nie tylko naukowe, odbywające się na wydziale są dobrą okazją do zdobywania nowych doświadczeń. Liczne seminaria i warsztaty organizowane i prowadzone przez wiodące firmy są okazją do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami i jednocześnie stanowią źródło informacji o potrzebach rynku pracy branży IT.

Władze i kadra Wydziału Informatyki dbają nie tylko o wysoki poziom wykształcenia swoich absolwentów, ale troszczą się również o zapewnienie im jak najlepszego startu do kariery zawodowej.

Władze Wydziału Informatyki ZUT

DZIEKAN
dr hab. inż. Jerzy Pejaś
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Sekretariat Dziekana p.102
tel.: 91 449 56 60, 
fax. 91 449 55 40
PRODZIEKAN DS. NAUKI
dr hab. inż. Marcin Korzeń
PRODZIEKAN DS. KSZTAŁCENIA
dr inż. Mirosław Łazoryszczak
PRODZIEKAN DS. STUDENCKICH
dr inż. Piotr Piela

Historia Wydziału Informatyki

10 lat wydziału informatyki zut szczecin

Początki informatyki w Politechnice Szczecińskiej

Korzenie Wydziału Informatyki sięgają roku 1971. Do pracy na Politechnice Szczecińskiej przychodzi Jerzy Sołdek. Wykorzystanie wyników prac i doświadczenia J. Sołdka wyznacza kierunki rozwoju informatyki. Podjęte w Szczecinie badania zostają ukierunkowane na zastosowania komputerów w automatyzacji statków i sterowaniu flotą morską oraz na monitoring i diagnostykę maszyn, a następnie komputerowe wspomaganie projektowania i produkcji wyrobów jednostkowych.

W roku 1972 dysponowaliśmy, jako pierwsi w środowisku naukowym Szczecina, nowoczesnym komputerem produkcji zachodniej typu HP2100 i stacją graficzną HP9820 z pełnym wyposażeniem graficznym do pracy interakcyjnej. Zestaw ten został poszerzony w 1973 roku o maszynę analogową ze sterowaniem cyfrowym amerykańskiej firmy EAI typu Pacer 600 przeznaczoną do symulacji złożonych procesów. Powyższe narzędzia stały się na wiele lat wartościową bazą dla szkolenia, prowadzenia badań i projektowania zastosowań komputerów.

Ważniejsze daty w rozwoju jednostki

01.10.1971 – Zakład Teorii Mechanizmów i Podstaw Automatycznej Regulacji

1972 – Zakład Automatyki i Techniki Systemów

01.01.1989 – Katedra Informatyki i Automatyki Morskiej

01.01.1991 – Instytut Informatyki i Automatyki Morskiej

01.10.1991 – pierwszy rocznik studentów rozpoczyna naukę na kierunku Informatyka

03.03.1995 – Instytut Informatyki

01.11.1996 – nowa siedziba przy ulicy Żołnierskiej

30.03.1998 – uzyskanie praw doktoryzowania w dyscyplinie Informatyka

28.05.1999 – Wydział Informatyki

01.10.2000 – pierwszy rocznik studentów rozpoczyna naukę na kierunku Zarządzanie i Inzyniera Produkcji

27.10.2003 – uzyskanie praw do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie Informatyka

stat=74261