Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Firma Siemens przewiduje, że w przyszłości szczególne znaczenie dla pracodawców będzie mieć wiedza w obszarze cyfryzacji. Industry 4.0 - czyli tzw. czwarta rewolucja przemysłowa - to koncepcja dotycząca wykorzystywania automatyzacji oraz przetwarzania i wymiany danych oraz wdrażania nowych technologii, które zmieniają sposoby wytwarzania.

Dużym problemem według Firmy, jest jednak niewielki udział liczbowy kobiet w zawodach związanych z nowymi technologiami.

Obecnie odsetek kobiet na kierunkach inżynieryjnych polskich uczelni sięga 37 proc. Jednak w firmach z sektora STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) zaledwie co piąty pracownik na stanowisku specjalistycznym to kobieta.

W związku z tym firma Siemens postanowiła skierować do studentek uczelni technicznych program mający na celu zwiększenie ich kompetencji cyfrowych. W ramach projektu "Inżynierki 4.0", którego patronem jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, przygotowane zostały warsztaty prowadzone przez ekspertów od technologii, finansów w przemyśle i komunikacji.

Na warsztaty można zgłaszać się do 27 lutego 2018 r. na stronie internetowej akcji: https://www.siemens.pl/inzynierki4-0

W ramach projektu "Inżynierki 4.0" członkowie zarządu Siemens oraz eksperci branżowi poprowadzą specjalistyczne warsztaty. Zajęcia odbędą się 13, 19 i 26 marca i będą dotyczyć m.in. takich obszarów jak "Nowoczesne technologie w przemyśle oraz metody zarządzania", "Industry 4.0", "Digitalizacja przemysłu", "Nowoczesne systemy automatyki" i "Zarządzanie finansami w projekcie". Zakres zajęć obejmuje także obszary związane z rozwojem osobistym na rynku pracy, czyli m.in. komunikację, wizerunek na rynku pracy, budowanie relacji w biznesie i mentoring.

Uczestniczki projektu będą mogły również wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą będzie wyjazd dla 3 osób na targi przemysłowe Hannover Messe w kwietniu 2018 r.