Trzeci rok z rzędu w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego odbyła się certyfikacja podsumowująca udział kilkudziesięciu studentów w III edycji programu Samsung LABO. Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy przygotowali łącznie 14 aplikacji mobilnych.

Samsung LABO to wspólna inicjatywa firmy Samsung Electronics Polska i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W ramach tej współpracy studenci Wydziałów Informatyki oraz Wydziału Elektrycznego ZUT tworzą projekty mobilne korzystając z pracowni stworzonej i wyposażonej przez firmę Samsung. Istotnym elementem kursu jest nauka przedsiębiorczości, oraz nacisk na pracę grupową.

Część technologiczna programu Samsung LABO koncentruje się najnowszych platformach programistycznych w tym Android i Tizen. Część biznesowa dotyczy natomiast zagadnień związanych z tworzeniem modeli biznesowych, wprowadzaniem produktu na rynek, czy badaniami konkurencji. Studenci biorący udział w programie Samsung LABO tworzyli swoje projekty w grupach, organizując pracę z wykorzystaniem metodyk zwinnych. W efekcie przygotowano łącznie 14 różnorodnych projektów, część z nich była odpowiedzią na zgłoszone zapotrzebowanie od organizacji czy instytucji.

Podczas uroczystości, zorganizowanej 19 czerwca br. w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT, studenci Samsung LABO otrzymali certyfikaty ukończenia kursu, firmowane przez Samsung Electronics Polska. Wyróżniający się studenci otrzymali również nagrody.

Grono zewnętrznych specjalistów z różnych dziedzin oceniło i postanowiło szczególnie wyróżnić kilka projektów.

Jedną z nagrodzonych prac została aplikacja „Coacher”. Studenci Olga Chróstowska, Mateusz Wyczawski oraz Krzysztof Palczewski na podstawie uzyskanych informacji o potrzebach drużyn sportowych stworzyli skuteczne narzędzie do zarządzania drużyną i wymiany informacji pomiędzy zespołami. Aplikacja wyróżnia się także dopracowaną formą graficzną.

Z kolei grupa studentów Bartosz Hadryś, Karol Salamoński oraz Alan Okowity opracowała aplikację „Party Maker” oraz jest w trakcie budowania prototypu urządzenia do tworzenia drinków. Niewątpliwie pomysł po dopracowaniu prototypu ma szansę na komercjalizację.

Jedna z gmin województwa zachodniopomorskiego zwróciła się do Samsung LABO z prośbą o pomoc w realizacji aplikacji do informowania mieszkańców o różnego rodzaju zdarzeniach. Skutecznej próby stworzenia takiej aplikacji podjęli się studenci Mateusz Nowak, Tomasz Petrów oraz Adam Wróblak.
Opracowali oni aplikację „Łącznik”. Program umożliwia skuteczne komunikowanie się np. przedstawicieli gminy z mieszkańcami danego terenu, dzięki czemu mogą płynnie informować np. o terminach wywozu śmieci, głosowaniach, sprawach pilnych.

Coraz częściej na przystankach komunikacji miejskiej można zobaczyć tablice z dynamicznie wyświetlanym rozkładem, jednak koszt ich wdrożenia jest duży, przez co brakuje ich we wszystkich punktach. Z pomocą postanowili przyjść studenci Bartosz Hliwa, Kamil Grzankowski i  Marcin Wiśniewski z aplikacją „Busfinder”, która prezentuje aktualne położenie i estymowany czas przyjazdu pojazdów komunikacji miejskiej w Szczecinie. Dodatkową funkcją aplikacji jest wyszukiwanie informacji o ciekawych miejscach blisko danego przystanku.

W czasie trwania semestru studenci przygotowywali również inne, nie mniej ciekawe projekty m.in. aplikację do tworzenia zarządzania czasem i planowaniem czasów dojazdu do danego miejsca, aplikację do wspomagania ochrony jachtów cumujących w marinach, czy też wspomagających odbiór dzieci z przedszkola.

Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje ludzi na całym świecie i kształtuje przyszłość dzięki innowacyjnej technologii. Firma redefiniuje świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Spółka zatrudnia 319 000 pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 miliardów dolarów. Chcesz odkryć więcej? Odwiedź www.samsung.plnews.samsung.com