Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
Olga Chróstowska z mentorką

Wśród 25 młodych kobiet - maturzystek i studentek kierunków informatycznych z uczelni w całej Polsce, które otrzymały 12 października 2017 roku stypendia programu "Nowe technologie dla dziewczyn" firmy Intel znalazła się studentka Wydziału Informatyki - Olga Chróstowska.

"Nowe technologie dla dziewczyn" to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Firma Intel Technology Poland wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy już po raz trzeci zaoferowała maturzystkom i studentkom kierunków technicznych unikatowy program wspomagania ich rozwoju. W tym roku aplikowało ponad 600 kandydatek.

"Stypendium to dla mnie ogromny sukces i wielka nobilitacja. Sama gala wręczenia nagród, jak i trzydniowy pobyt w Trójmieście ze wszystkimi stypendystkami był fantastycznym, inspirującym przeżyciem. Wielka szkoda, że do stypendium nie zgłosiło się więcej dziewczyn z naszej uczelni, szczególnie, że docenione były nie tylko osiągnięcia, lecz także (chyba nawet w pierwszej kolejności) pasja i osobowość" - podsumowuje Olga Chróstowska i zachęca:

"Dziewczyny! Jeśli myślicie - to nie dla mnie - aplikujcie!
Wiele z zeszłorocznych stypendystek opowiadało, że zastanawiały się dlaczego zostały wybrane. Być może oszukały jury i tak naprawdę nie powinny się znajdować pośród tylu wspaniałych dziewczyn. Nigdy wcześniej nie pracowały w IT, nie odbyły stażu ani nawet nie wygrały żadnego konkursu. Ale w tym stypendium nie chodzi o to, by być gotowym na podbój rynku IT. Takim dziewczynom nie jest potrzebne ani wsparcie finansowe, ani mentoring. Chodzi o to, by pokazać, że jestem kobietą i kocham technologię! By zaznaczyć, że chcę się rozwijać, że podjęłam studia techniczne, bo naprawdę mnie to interesuje. I jedną, najważniejszą rzeczą, którą jury musiało oceniać niezwykle skrupulatnie, jest bycie wesołą, uśmiechniętą i otwartą dziewczyną!
Możliwość poznania dziewczyn pełnych energii i zapału do rozwoju jest dla mnie już teraz o wiele większą nagrodą, niż wysoki grant.
Mentorem zostaje pracownik Intel, którego stypendystka wybiera sama, na podstawie jego osiągnięć i obszarów zainteresowań. Nie możemy z nim jednak wcześniej porozmawiać, ani samodzielnie ocenić. Dzięki materiałom filmowym mogłam jednak porównać nieśmiałe, niepewne stypendystki poprzedniej edycji, z przebojowymi, pewnymi siebie kobietami, które opowiadały nam o swoich doświadczeniach i wrażeniach po roku programu. To właśnie mentoringowi przypisują one zmianę swojego zachowania, podniesienie pewności siebie, pożegnanie strachu przed wystąpieniami publicznymi. Każda z nich była w stu procentach autentyczna i szczera. Same stały się chodzącymi inspiracjami!
Być może moje słowa brzmią aż nadto entuzjastycznie, ale życzę wam żebyście się odważyły i same przekonały, jaką wartość program może wnieść do waszego życia.
Jeśli nie dla szansy ekspresowego rozwoju pod okiem inspirującej osoby, jeśli nie dla możliwości ozdobienia CV stażem w Intelu, jeśli nie dla 12 tysięcy złoty, które możecie wydać zarówno na naukę, jak i cudowne wakacje, to definitywnie dla zupełnie BEZCENNYCH nowych kontaktów!"