Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Zespół pracowników Zakładu Metod Sztucznej Inteligencji Wydziału Informatyki w składzie: Aneta Bera, prof. Przemysław Klęsk i Dariusz Sychel, opublikował pracę Constant-time Calculation of Zernike Moments for Detection with Rotational Invariance. Praca powstała w ramach projektu ,,Konstrukcje zbiorów obrazów całkowych do szybkiej ekstrakcji cech i uczenia maszynowego w zadaniach detekcji'' finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. 

Pracownicy KSI
Aneta Bera, Dariusz Sychel,
prof. Przemysław Klęsk

Tematyka projektu dotyczy algorytmów ekstrakcji cech na potrzeby zadania detekcji różnego rodzaju obiektów znajdujących się na obrazach. W pracy pokazano, że momenty Zernike'a mogą być wyznaczane szybko, a dokładniej w czasie stałym - O(1) - niezależnym liczby pikseli badanego okna obrazu, podobnie jak ma to miejsce w powszechnie wykorzystywanych detektorach Haara. Momenty Zernike'a maja jednak tę zaletę, że pozwalają wyznaczać cechy obrotowo niezmiennicze, czyli niezależne od orientacji/obrotu szukanych na obrazie obiektów. Wynika stąd między innymi brak potrzeby przygotowania wielu detektorów dla różnych zakresów kątowych (jak może to mieć miejsce w przypadku cech Haara). 

Praca ukaże się w najnowszym wydaniu czasopisma IEEE Transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence. Jest to jedno z najlepszych czasopism poświęconych zagadnieniom uczenia maszynowego i rozpoznawania wzorców, oraz jedno z najwyżej indeksowanych czasopism w obrębie całej Informatyki.

Artykuł jest dostępny w serwisie IEEE Xplore ('early access'): http://ieeexplore.ieee.org/document/8283803/ 
z możliwością pobrania pliku PDF z poziomu sieci uczelnianej: http://ieeexplore.ieee.org/stamp/stamp.jsp?tp=&arnumber=8283803