Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
kolaż zdjęć wykonanych podczas kosmicznego hackathonu

W dniach 4-5 października 2025 roku, odbyła się kolejna edycja globalnego hackathonu NASA w Szczecinie! Uczestnicy spędzili 24 godziny na intensywnej pracy projektowej, bazującej na prawdziwych danych z NASA. 

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję pod okiem mentorów zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z obserwacją Ziemi z kosmosu, eksploracją innych planet i systemów gwiezdnych. W hackathonie wzięło udział ponad 40 uczestników z całej Polski – łącznie 10 drużyn! Zadaniem każdego zespołu było wybranie jednego z kilkudziesięciu globalnych NASA Challenges, opracowanie rozwiązania w ciągu 24 godzin i zaprezentowanie wyników swojej pracy przed jury. Zwycięzcy otrzymali nagrody i zostali nominowani do udziału w globalnym finale!

Wydział Informatyki reprezentowali studenci ze Studenckiego Koła Naukowego WIWAV w składzie: Rostyslav Kushch, Tadeusz Bindas i Vladyslav Zosimchuk. Uczestnicy zajęli II-miejsce mierząc się z wyzwaniem: Commercializing Low Earth Orbit (LEO). Zespół zaprezentował innowacyjny prototyp CubeSata wykonanego z drewna – inspirowany misją WoodSat. Drewniany nanosatelita, tańszy i pięciokrotnie lżejszy od aluminiowego, może działać na orbicie przez ponad 1,5 roku, oferując tańszy dostęp do przestrzeni kosmicznej dla małych organizacji i uczelni.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!