Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
Seeds for Future

Po raz kolejny laureatami konkursu „Seeds for Future” organizowanego przez firmę Huawei zostali studenci Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Patryk Prokurat i Piotr Wojdalski. Nagrodą był dwutygodniowy wyjazd do Chin, w ramach którego finaliści konkursu poznali kulturę Chin, zwiedzili siedzibę firmy w Shenzhen oraz wzięli udział w warsztatach technologicznych.

Obaj studenci zgodnie przyznają, że wizyta była doskonałą okazją do poszerzenia swoich horyzontów, nie tylko dzięki zdobytej wiedzy, ale i za sprawą samej podróży do egzotycznego kraju oraz zawartych tam przyjaźni.

Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z wyjazdu, którą przygotował Patryk Prokurat i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu. Informacji o konkursie udziela dr inż. Mirosław Mościcki.

Relacja z wyjazdu w ramach konkursu „Seeds for Future”

Pierwszy tydzień spędziliśmy w Pekinie, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić najsłynniejsze atrakcje turystyczne, między innymi Świątynię Nieba oraz Zakazane Miasto. Podjęliśmy również wyzwanie wspinaczki na Wielki Mur Chiński, co wymagało nie lada kondycji, ale zostało sowicie wynagrodzone przez zapierające dech w piersiach widoki. Nasz pobyt w stolicy Państwa Środka nie składał się jednak wyłącznie ze zwiedzania, wzięliśmy bowiem również udział w czterodniowym kursie zapoznawczym z chińską kulturą oraz językiem, odbywającym się na pekińskim uniwersytecie. Nauczyliśmy się tam wiele o zwyczajach panujących w Chinach, mieliśmy okazję spróbować swoich sił w tradycyjnej chińskiej kaligrafii, a nawet nauczyliśmy się jak poprowadzić prostą rozmowę po chińsku.

Drugi tydzień naszego pobytu w Chinach spędziliśmy w Shenzhen – ogromnej metropolii, uchodzącej za najnowocześniejsze miasto świata, a przy tym będącej siedzibą firmy Huawei. Zobaczyliśmy między innymi największy na świecie market z elektroniką. Niezapomnianych wrażeń dostarczył wieczorny pokaz świetlnej iluminacji, podczas którego wszystkie wieżowce w centrum miasta rozświetlają się ruchomymi kształtami i kolorami zsynchronizowanymi z oprawą muzyczną. Z kolei podczas właściwej części pobytu, a więc warsztatów technologicznych prowadzonych przez ekspertów Huawei mieliśmy okazję posłuchać i podyskutować o przyszłości informatyki i telekomunikacji oraz perspektywach, jakie niesie postęp w tych dziedzinach. Udało nam się również z powodzeniem przeprowadzić własnoręcznie konfigurację stacji bazowych sieci 4G oraz 5G.

Trudno przecenić korzyści wyniesione z takiego wyjazdu, warto jednak wspomnieć, że poza poznaniem nowego kawałka świata oraz nauką nowych umiejętności, była to przede wszystkim znakomita zabawa w gronie innych studentów oraz chińskich gospodarzy. Nawiązaliśmy liczne znajomości zarówno z pozostałymi członkami naszej dziewięcioosobowej polskiej delegacji, jak i ze studentami z innych krajów. Bez najmniejszych wątpliwości możemy więc polecić każdemu niezapomniane przeżycie, jakim jest udział w programie Seeds for the Future.