Główne kierunki działalności Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji obejmują syntezę wysokiego poziomu systemów sprzętowo-programowych, metody projektowania sieci komputerowych przewodowych oraz bezprzewodowych, optymalizację algorytmów przetwarzania i reprezentacji danych przy realizacji nowoczesnych metod oraz technik transmisyjnych oraz współbieżne projektowanie systemów informatycznych z elementami mechaniki i elektroniki z wykorzystaniem reprogramowalności oraz rekonfigurowalności sprzętowej (FPGA).

dr inż. Mirosław Łazoryszczak

Kierownik Katedry

dr inż. Mirosław Łazoryszczak
pok. 219 (WI2)

Katedra Architektury Komputerów i Telekomunikacji

Kierownik Katedry: dr inż. Mirosław Łazoryszczak

Cel i zakres działalności Katedry
Główne kierunki działalności Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji obejmują syntezę wysokiego poziomu systemów sprzętowo-programowych, metody projektowania systemów bezprzewodowych, optymalizację algorytmów przetwarzania i reprezentacji danych przy realizacji nowoczesnych metod oraz technik transmisyjnych oraz współbieżne projektowanie systemów informatycznych z elementami mechaniki i elektroniki z wykorzystaniem reprogramowalności oraz rekonfigurowalności sprzętowej (FPGA).

Zespół Badawczy Projektowania Algorytmów Obliczeniowych

Kierownik Zespołu: prof. dr hab. inż. Aleksandr Cariow

Zakres realizowanych badań
W Zespole prowadzone są badania naukowe w zakresie: analizy systemowej zadań i procesów cyfrowego przetwarzania danych, racjonalizacji algorytmów dyskretnych ortogonalnych transformacji, opracowywania nowych algorytmów przetwarzania danych w arytmetyce liczb zespolonych oraz hiperzespolonych, algorytmicznej oraz implementacyjnej racjonalizacji obliczeniowych procesów wykonania najbardziej popularnych makrooperacji cyfrowego przetwarzania sygnałów i obrazów, syntezy struktur dedykowanych jednostek procesorowych VLSI do realizacji rozmaitych zadań cyfrowego przetwarzania, rozpoznawania oraz transmisji sygnałów i obrazów, implementacji opracowanych algorytmów w układach FPGA oraz na podstawie innych nowoczesnych platform procesorowych, symulacji i weryfikacji syntezowanych struktur dedykowanych jednostek obliczeniowych

1. prof. dr hab. inż. Aleksandr Cariow
  2. dr Dorota Majorkowska-Mech
  3. dr inż. Janusz Papliński
  4. dr Galina Cariowa

Zespół Badawczy Analizy Sygnałów Akustycznych i Radiowych

Kierownik Zespołu: dr inż. Tomasz Mąka

Zakres realizowanych badań
Zakres prac Zespołu Badawczego Analizy Sygnałów Akustycznych i Radiowych obejmuje zagadnienia związane z detekcją sygnałów, ich analizą oraz kodowaniem. Pierwszy z obszarów badawczych związany jest z dekompozycją scen akustycznych i generacją ich opisu semantycznego. Drugi kierunek badań dotyczy mechanizmów inteligentnego zarządzania procesem alokacji zasobów radiowych i wspierania technik stosowanych w radiu kognitywnym. Celem prowadzonych badań jest opracowanie rozwiązań algorytmicznych, które będą użyte do projektowania i implementacji systemów wykorzystujących akustyczne i radiowe źródła informacji.

1. dr inż. Mirosław Łazoryszczak
  2. dr inż. Tomasz Mąka
  3. dr hab. inż. Grzegorz Ulacha
  4. dr hab. inż. Piotr Dziurzański
  5. mgr inż. Łukasz Śmietanka

Zespół Dydaktyczny Architektury Komputerów i Telekomunikacji

Kierownik Zespołu: dr inż. Radosław Maciaszczyk

1. dr inż. Mariusz Kapruziak
  2. dr inż. Krzysztof Makles
  3. dr inż. Magdalena Szaber-Cybularczyk
  4. dr inż. Radosław Maciaszczyk
  5. dr inż. Grzegorz Śliwiński
  6. dr inż. Marek Jaskuła
  7. dr inż. Maciej Roszkowski

Laboratoria katedralne

Laboratorium Systemów Technicznych

Opiekun Laboratorium: dr inż. Krzysztof Makles

Zakres realizowanych zadań
Zadaniem laboratorium złożonego z kilku sal laboratoryjnych jest obsługa dydaktyki w przedmiotów powiązanych z dedykowanym sprzętem komputerowym. Wyposażenie laboratorium w postaci stanowisk komputerowych oraz sprzętu pomiarowego takiego jak zasilacze, mierniki uniwersalne, oscyloskopy, platformy edukacyjne NI Elvis II oraz różnorodne zestawy uruchomieniowe i szereg innych umożliwia prowadzenie zajęć w zakresie techniki cyfrowej, podstaw elektroniki, techniki mikroprocesorowej, systemów wbudowanych, układów programowalnych itp.

Laboratorium Prototypowania Systemów Wbudowanych

Opiekun Laboratorium: dr inż. Mirosław Łazoryszczak

Zakres realizowanych zadań
Laboratorium Prototypowania Systemów Wbudowanych służy do realizacji prac wymagających konstruowania obwodów elektronicznych, przede wszystkim w zakresie dedykowanych systemów komputerowych. Zadania te realizowane są dzięki specjalistycznym narzędziom i instrumentom pomiarowym jak np. frezarka do obwodów drukowanych wraz z osprzętem zawierającym kamerę inspekcyjną i stolik podciśnieniowy oraz oprogramowanie sterujące, programowalny zasilacz cyfrowy, oscyloskop cyfrowy czterokanałowy w pasmie 3,5 GHz, platformy pomiarowe PXI z dedykowanymi modułami. W chwili obecnej w skład laboratorium wchodzi także GlobalLogic Automotive Lab wyposażone w zestawy komputerów jednopłytkowych oraz mikrokontrolerów wraz z urządzeniami peryferyjnymi, którego zadaniem jest dydaktyka i badania w zakresie wykorzystania systemów wbudowanych w branży motoryzacyjnej.

Laboratorium Akceleracji Obliczeń i Wirtualizacji

Opiekun Laboratorium: dr inż. Grzegorz Śliwiński

Zakres realizowanych zadań. Zadaniem laboratorium jest wsparcie dydaktyki oraz badań w zakresie wirtualizacji (VMware, Hyper-V), przetwarzania grafiki 3D, procesach tworzenia i renderowania grafiki – w tym gier.