Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej

Katedra Inżynierii Systemów Informacyjnych realizuje badania naukowe powiązane z projektowaniem, analizami i wykorzystaniem systemów oprogramowania oraz baz danych, wykorzystaniem technologii informacyjnych w różnych sferach funkcjonowania przedsiębiorstw i obszarach wspomagania decyzji. Zakres  realizowanych prac obejmuje badania efektywności systemów informacyjnych, szczególnie w obszarze biznesu elektronicznego, produkcji oraz edukacji. W skład Katedry Inżynierii Systemów Informacyjnych wchodzą trzy zakłady: Zakład Analityki Internetowej i Przetwarzania Danych wraz z zespołem Neuroanaliz, Zakład Inżynierii Produkcji oraz Zakład Analityki Systemów Biznesowych i Edukacyjnych.

dr inż. Jarosław Jankowski

Kierownik Katedry

dr hab. inż. Jarosław Jankowski, prof. ZUT
pok. 113 (WI1)
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
jjankowski.zut.edu.pl

Administracja

Katedra Inżynierii Systemów Informacyjnych

Kierownik Katedry: dr hab. inż. Jarosław Jankowski, prof. ZUT

Cel i zakres działalności
Katedra Inżynierii Systemów Informacyjnych realizuje badania naukowe powiązane z projektowaniem, analizami i wykorzystaniem systemów oprogramowania oraz baz danych, wykorzystaniem technologii informacyjnych w różnych sferach funkcjonowania przedsiębiorstw i obszarach wspomagania decyzji. Zakres  realizowanych prac obejmuje badania użyteczności oraz efektywności systemów informacyjnych, szczególnie w obszarze biznesu elektronicznego, technologii marketingu elektronicznego, produkcji oraz edukacji. W Katedrze prowadzone są również badania związane z analizami zachowań użytkowników systemów internetowych, modelowaniem procesów rozprzestrzeniania informacji w sieciach złożonych a także ukierunkowane na optymalizację procesów edukacyjnych i wykorzystanie w nich mechanizmów grywalizacji.

Zespoły

Zespół Badawczy Inżynierii Produkcji

Kierownik Zespołu: dr hab.inż. Przemysław Korytkowski, prof. ZUT

Zakres realizowanych badań
Zespół prowadzi badania naukowe w obszarach powiązanych z modelowaniem i optymalizacją złożonych dyskretnych i dynamicznych systemów zdarzeniowych, modelowaniem kompetencji zespołów ludzkich, metodami wiernego odwzorowania kolorów. W zakresie zainteresowań zespołu są również badania praktyk publikacyjnych naukowców.

Skład osobowy:

  1. dr hab. inż. Przemysław Korytkowski
  2. dr inż. Dariusz Burak
  3. dr Mirosława Marciniak
  4. dr inż. Bartłomiej Małachowski
  5. dr inż. Agnieszka Olejnik-Krugły
  6. dr inż. Wiesław Pietruszkiewicz

Zespół Badawczy Analityki Systemów Internetowych i Sieci Złożonych

Kierownik Zespołu: dr hab. inż. Jarosław Jankowski, prof. ZUT

Zakres realizowanych badań
Zespół prowadzi badania powiązane z użytecznością systemów internetowych, zachowaniami użytkowników, grywalizacją oraz user experience z wykorzystaniem okulografii i systemów pomiarów emocji. Jednym z kierunków jest optymalizacja i zwiększanie efektywności interfejsów użytkownika, systemów rekomendujących oraz systemów marketingu elektronicznego, głownie z punktu widzenia przetwarzania i analiz danych. Przedmiotem badań są również platformy społecznościowe, struktury powiązań sieciowych i procesy propagacji informacji w sieciach złożonych.

Skład osobowy:

  1. dr hab. inż. Jarosław Jankowski - prof. ZUT, (badawczo-dydaktyczny)email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 55 93, pok.: 113 (WI1)
  2. dr hab. inż. Piotr Sulikowski
  3. dr Piotr Buczyński 
  4. dr inż. Artur Karczmarczyk
  5. mgr Piotr Bartków
  6. dr Kamil Bortko

Zespół Badawczy Neuroanaliz

Kierownik Zespołu: dr hab. Izabela Rejer, prof. ZUT

Zakres realizowanych badań
Opracowywanie algorytmów pozwalających na sterowanie aplikacjami komputerowymi i urządzeniami zewnętrznymi za pomocą interfejsów mózg-komputer korzystających z potencjałów SSVEP oraz z paradygmatu „wyobrażeniu ruchu”. Analiza postrzegania błędów aplikacji komputerowej przez jej użytkowników. Analiza wpływu treści marketingowych na aktywność kory mózgowej. Wykorzystanie informacji zawartych w sygnale EEG do pomiaru stopnia relaksacji oraz identyfikacji emocji użytkowników gier komputerowych (lub innych dowolnych aplikacji). Wykrywanie wzorców aktywności mózgowej specyficznych dla różnych emocji. Opracowanie czytnika książek oraz przeglądarki internetowej sterowanych za pomocą komend ekstrahowanych bezpośrednio z aktywności mózgowej użytkownika. Opracowywanie metod detekcji potencjałów SSVEP. Ocena stopnia habituacji („przyzwyczajenia się” mózgu do powtarzających się stymulacji). Wpływ reklam internetowych na procesy kognitywne. Redukcja artefaktów w sygnale EEG.

Skład osobowy

  1. dr hab. Izabela Rejer
  2. dr inż. Michał Twardochleb

Zespół Badawczy Analityki Systemów Biznesowych i Edukacyjnych

Kierownik Zespołu: dr hab.inż. Przemysław Różewski, prof. ZUT

Zakres realizowanych badań
Zastosowanie nowoczesnych metod informatyki w obszarach przetwarzania kompetencji, profilów społecznych, profilów psychologicznych w edukacji i biznesie. Obszary badawcze obejmują: opracowanie metod informatycznych dla zagadnień Teaching Analytics i Learning Analytics, nowe rozwiązania informatyczne dla zagadnienia grywalizacji, przetwarzanie danych o kompetencjach w grach i systemach edukacyjnych, przetwarzanie danych o profilach psychologicznych w systemach edukacyjnych i biznesie. Zespół angażuje się również w projektach Europejskich Erasmus+ i innych.

Skład osobowy:

  1. dr hab.inż. Przemysław Różewski
  2. dr hab.inż. Leonard Rozenberg
  3. dr Magdalena Kieruzel 
  4. dr inż. Tomasz Lipczyński
  5. mgr inż. Marcin Prys

Laboratoria katedralne

Laboratorium Neuroanaliz

Opiekun Laboratorium: Izabela Rejer, prof. ZUT

Zakres realizowanych zadań.
Laboratorium neuroanaliz wyposażone jest w trzy odrębne stanowiska przystosowane do prowadzenia eksperymentów kognitywnych z pomiarem sygnału EEG. Na wyposażeniu laboratorium znajdują się  wzmacniacze EEG wraz z niezbędnymi akcesoriami: 31-kanałowy wzmacniacz EEG – MITSAR 20, 20-kanałowy wzmacniacz EEG - Discovery 20, 16-kanałowy wzmacniacz EEG – OpenBCI, 4-kanałowy wzmacniacz EEG – Elmiko Ponadto laboratorium jest wyposażone w stymulatory świetlne, dźwiękowe i dotykowe, specjalistyczne oprogramowanie do przetwarzania sygnału EEG zarówno w trybie off-line, jak i on-line, 3 laptopy, 6 monitorów oraz 1 komputer stacjonarny.

Laboratorium Kolorymetrii i Zarządzania Barwą

Opiekun Laboratorium: dr inż. Agnieszka Olejnik-Krugły

Zakres realizowanych zadań.
W Laboratorium Kolorymetrii i Zarządzania Barwą prowadzone są prace badawczo-rozwojowe z zakresu oceny wierności odwzorowania barw na urządzeniach cyfrowych, kontroli jakości i standaryzacji procesów cyfrowych, informatyzacji procesów graficzno-poligraficznych, projektowania interfejsów systemów informatycznych oraz badania ich użyteczności. Laboratorium wyposażone jest w monitory graficzne EIZO LCD 27″ColorEdge CX271, skanery Epson 3170 i Epson V200 Foto, proofer cyfrowy Epson Stylus Pro 4880, zestawy kalibracyjne X-Rite i1 Publish Pro, urządzenia do pomiarów spektralnych barw (spektrofotometr X-Rite eXact), komorę świetlną X-Rite SpectraLight QC, sprzęt fotograficzny Manfrotto wraz z aparatem fotograficznym Nikon D7100, światłomierze Sekonic C-700R i Sekonic L-478DR, oprogramowanie Adobe Creative Suite, Phase One Capture One i inne.


[TOP]