Logo ZUT Uczelnia powstała w wyniku połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej
Lokalizacja balonu w powietrzu

Balony stratosferyczne od dziesięcioleci wykorzystywane są na co dzień przez służby meteorologiczne do przeprowadzania pomiaru bieżącego stanu atmosfery. W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się wypuszczanie takich balonów przez szerokie rzesze hobbystów i zapaleńców.

Balon stratosferyczny WI ZUT ma na celu dokonanie pomiarów temperatury i ciśnienia atmosferycznego. Parametry atmosfery przesyłane będą wraz z pozycją balonu (szerokość, długość geograficzna oraz wysokość nad poziomem morza) w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem protokołu APRS. Pozwoli to na bieżące monitorowanie lotu. Ponadto kamera zarejestruje przebieg całego lotu – zdjęcia będą dostępne po odnalezieniu kapsuły. Po osiągnięciu wysokości ok. 20 km, przy bardzo niskim ciśnieniu atmosferycznym, balon powiększy się do takich rozmiarów, że pęknie. Następnie kapsuła z ładunkiem opadnie na spadochronie. Lot trwa około dwóch godzin, kapsuła może opaść w promieniu ok. 200 km od miejsca startu, zależnie od warunków atmosferycznych.

Kapsułę w całości zaprojektowali pracownicy Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji Wydziału Informatyki, a następnie wydrukowali ją na drukarce 3D. Wyposażenie kapsuły wymagało nie lada precyzji i pomysłowości - w niewielkiej przestrzeni należało zmieścić komputer pokładowy, czujniki temperatury, ciśnienia, wysokości i na dodatek kamerę oraz moduły odpowiedzialne za komunikację. Do tego konieczne było jeszcze zdublowane zasilanie.
Aby możliwe było monitorowanie lotu balonu przygotowano aplikację WIsky, która umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym położenia balonu.
Aplikacja jest do pobrania ze strony projektu WISky.wi.zut.edu.pl - na stronie tej można uzyskać bardziej szczegółowe informacje o projekcie, a także śledzić trasę balonu w czasie rzeczywistym.

Zapraszamy do śledzenia losów balonu stratosferycznego przygotowanego przez pracowników Wydziału Informatyki ZUT, od momentu jego wypuszczenia, aż po lądowanie.
Start balonu zaplanowany jest na godz. 12:00 na dziedzińcu ZUT w sobotę 28.09.2019 podczas Nocy Naukowców.
Na stoisku Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji Wydziału Informatyki, będzie można obserwować bieżące położenie balonu i dowiedzieć się jak przygotować własny balon stratosferyczny, w tym jak go śledzić i namierzać.

Zachęcamy do zabawy w przewidywanie miejsca lądowania balonu - dla 10 osób, które wskażą najbliższe współrzędne miejsca lądowania przewidujemy upominki.
Swoje przewidywania można będzie zgłaszać w sobotę 28.09.2019 od momentu startu do chwili pęknięcia balonu na stoisku Katedry Architektury Komputerów i Telekomunikacji Wydziału Informatyki podczas Nocy Naukowców.